Kategorie
Bez kategorii

Montaż systemów klimatyzacji

Jeśli chcesz mieć komfortowy klimat w pomieszczeniach i czyste powietrze przez cały czas, musisz po prostu zadbać o swój system klimatyzacji. Aby system działał sprawnie i niezawodnie przez długi okres czasu, należy powierzyć jego organizację wykwalifikowanym specjalistom, ponieważ proces jego tworzenia jest dość złożony i wieloetapowy.

Montaż klimatyzatora naściennego

Klimatyzator ścienny jest urządzeniem domowym, które służy do chłodzenia pomieszczeń, zwykle nie większych niż 100 metrów kwadratowych (może być większy). Najczęściej jest to:

  • mieszkania,
  • sklepy,
  • oddzielne pomieszczenia w biurach,
  • domki.

Modele te szybko obniżają temperaturę do ustawionych wartości bez przegrzania lub utraty wydajności. Każdy model klimatyzatora ma swoją wydajność, która jest oznaczona na obudowie i podana w karcie katalogowej. Dlatego też łatwo jest dobrać klimatyzatory do wszystkich pomieszczeń.

Instalacja split-systemu typu ściennego przewiduje oddzielną instalację jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Podczas montażu urządzenia zewnętrznego stosuje się wsporniki, specjalny stojak, ramę montażową lub inną konstrukcję statyczną. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są połączone przewodem freonowym, który składa się z rurek miedzianych. Jednostki wewnętrzne są montowane zgodnie z życzeniem klienta.

Montaż klimatyzatora kanałowego

Klimatyzator kanałowy instaluje się za sufitem podwieszanym lub sufitem wiszącym. Ze względu na swoją konstrukcję mogą chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie. Klimatyzatory kanałowe mają moc około 12 do 25 kW, co wystarcza do chłodzenia małego biura, domku letniskowego lub 4-5 pokojowego mieszkania.

Dzięki temu przy zastosowaniu jednego klimatyzatora kanałowego możliwe jest częściowe rozwiązanie obu zadań wentylacji i klimatyzacji całego biura, mieszkania, domku letniskowego i innych pomieszczeń. Wystarczy zadbać o odpowiednie wyliczenie wymiany powietrza, dobór klimatyzatora w zależności od wydajności chłodniczej i ciśnienia statycznego, przewidzieć instalację nagrzewnicy elektrycznej lub wodnej do ogrzewania powietrza zewnętrznego w okresie zimowym.

Instalacja i montaż klimatyzacji kanałowej nie jest prosty, gdyż wymaga większego nakładu pracy. W konsekwencji urządzenia takie są całkowicie ukryte za sufitem podwieszanym, na poddaszu technicznym itp. 

Montaż klimatyzatora kasetonowego

Montaż klimatyzacji kasetonowych wymaga zastosowania sufitu podwieszanego lub po prostu wysokich stropów. Jeśli tak nie jest, należy wybrać inny rodzaj klimatyzatorów. Urządzenia te dzięki 4-strumieniowemu nawiewowi powietrza dobrze rozprowadzają powietrze po całym pomieszczeniu.

Montaż innych typów urządzeń klimatyzacyjnych

Montaż klimatyzatorów centralnych również nie jest łatwy, wymaga instalacji kanałów wentylacyjnych, komunikacji, urządzeń do obróbki powietrza oraz podłączenia przewodów zasilających do sprawnego działania. Dopiero po zainstalowaniu wszystkich tych elementów system taki będzie działał stabilnie i wydajnie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na instalację systemów wielostrefowych oraz VRV/VRF, które polegają na montażu jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych.