Kategorie
Bez kategorii

Co warto wiedzieć na temat rekuperacji?

Na montaż rekuperacji decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, gdyż za jej posiadaniem przemawia szereg korzyści. Czym tak właściwie jest rekuperacja? Na czym polega zasada jej działania? Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja warszawa jest to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jak się okazuje, tradycyjna wentylacja grawitacyjna, która opiera się ciągu wytwarzanym przez kominy, ma sporo wad. Jedną z nich jest przede wszystkim obniżanie temperatury panującej w domu oraz fakt, iż nie usuwa wilgoci z pomieszczeń. Z pomocą przychodzi rekuperacja, która jako wentylacja mechaniczna, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę, jaką jest rekuperator. Umożliwia on kontrolowany przepływ powietrza nawiewanego i usuwanego z konkretnych pomieszczeń, a także odzyskiwanie ciepła z nagrzanego powietrza. W ten sposób montaż rekuperacji ma na celu przede wszystkim wymienianie zużytego, brudnego powietrza na czyste i świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła.

W jaki sposób działa rekuperacja?

Kiedy wiemy już, czym właściwie jest rekuperacja, należy przyjrzeć się sposobom jej działania. Całym centrum rekuperacji i swego rodzaju sercem systemu jest rekuperator z wymiennikiem, który służy do odzysku ciepła. Urządzenie to wyciąga powietrze w dwóch kierunkach w tym samym czasie. Jeden strumień powietrza to powietrze ciepłe, lecz brudne zużyte i wilgotne, które wyciągane jest z pomieszczeń za pomocą anemostatów. Są to okrągłe kratki, montowane na ścianach. Drugi strumień to powietrze zimne i czyste, które pobierane jest z zewnątrz budynku. Oba te strumienie spotykają w wymienniku ciepła, jakim jest rekuperator. Nie mieszają się jednak ze sobą, gdyż ciepłe powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i pozostawia w nim swoje ciepło – zimne zaś przejmuje to ciepło z powrotem. Kanały wentylacyjne rozprowadzają świeże powietrze po całym domu, zanieczyszczone zaś – wyciągają na zewnątrz.

Jakie korzyści płyną z rekuperacji?

Decydując się na rozwiązanie, jakim jest rekuperacja (nazwa miasta), możemy nie tylko cieszyć się ogrzanym i świeżym powietrzem w naszym domu, lecz także powietrzem wolnym od zanieczyszczeń i alergenów. W ten sposób rekuperacja przeważa nad tradycyjnym sposobem wietrzenia domu, jakim jest otwieranie okien. W niektórych miejscach czynność ta nie zawsze wiąże się z napływem rześkiego i czystego powietrza, a wręcz przeciwnie. Nierzadko zamiast świeżego, rześkiego zapachu czujemy wyłącznie smród, smog czy dym. Mamy wówczas styczność także z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, takimi jak pyły, kurz czy alergeny, które mogą być dla nas niebezpieczne. Montaż rekuperacji może zażegnać ten problem i sprawić, że do pomieszczeń w naszym domu trafi tylko czyste, przefiltrowane i ogrzane powietrze. W tym przypadku otwieranie okien nie jest zalecane, gdyż może prowadzić do niepotrzebnych strat ciepła.